TECHNOLOGIA

TECHNOLOGIA BINAURALNA – CZYM JEST I JAK DZIAŁA?

„Tunel” to słuchowisko zrealizowane w binauralnej technologii nagraniowej. Polega ona na nagraniu dźwięku z perspektywy ludzkiego ucha – czy to za pomocą realistycznej geometrycznie i wyposażonej w małżowiny sztucznej głowy, czy też za pomocą prawdziwej ludzkiej głowy z osadzonymi w uszach odpowiednimi mikrofonami. Drugi etap to odtworzenie tak zarejestrowanego dźwięku na słuchawkach (najlepiej słuchawkach wysokiej jakości). I tutaj zaczyna się prawdziwa magia…

Okazuje się, że nagrany z perspektywy ucha dźwięk zachowuje dla słuchacza swoje parametry przestrzenne – jest on w stanie rozpoznać kierunki takie jak PRZÓD, TYŁ, GÓRA, DÓŁ oraz oczywiście LEWA i PRAWA strona. Aby doświadczyć takiego „dźwiękowego 3D”, wystarczy para słuchawek!

Jak to możliwe? Otóż mózg ludzki „dekoduje” informację o przestrzeni dźwiękowej ze względu na kształt ucha, kształt ludzkiej głowy oraz odległość między uszami. Jeśli nagrać coś za pomocą jednej głowy, umiejscawiając mikrofon maksymalnie blisko prawdziwego ośrodka słuchu, okazuje się, że inna głowa, a właściwie inny mózg w momencie odsłuchu materiału audio poprawnie zdekoduje tak zapisaną informację o przestrzeni dźwiękowej.

Bardzo proste, prawda? I genialne w swojej prostocie!

Technologia binauralna nie jest technologią nową, ale dopiero od niedawna zyskuje większe zainteresowanie twórców i słuchaczy. Pojawiają się też rozwiązania technologiczne pozwalające na realizacje binauralne o bardzo wysokiej jakości audio i wysokim realizmie. Oprócz modeli sztucznej głowy oraz znakomitych mikrofonów dousznych pojawiło się także oprogramowanie pozwalające „symulować” efekt binauralny w warunkach czysto studyjnych.

JAK TWORZY SIĘ SŁUCHOWISKA?

Na rynku pojawiły się także pierwsze słuchowiska binauralne. Są one tworzone z elementów nagranych za pomocą sztucznej głowy, montowanych na warstwach z innymi elementami dźwiękowymi, które wspiera wirtualne oprogramowanie binauralne.

To jednak tak naprawdę ta sama metoda, którą tworzono dotychczas „tradycyjne” słuchowiska: aktorzy i lektorzy czytający swoje partie przy mikrofonach studyjnych, montażyści dźwięku nagrywający i składający w całość poszczególne dźwięki… Kreowany w ten sposób świat pozostaje częstokroć nie do końca autentyczny, czuć jego „sztuczność”, montaż kolejnych warstw dźwięku. Trudno także o pełne i żywe odczucie, że jest się jako słuchacz aktywnym i prawdziwym centrum wydarzeń, które dzieją się wokół nas. Technologia binauralna staje się tutaj technologiczną ciekawostką, dodatkiem do form dobrze już znanych i osłuchanych.

Tymczasem technologia binauralna potrafi o wiele więcej.

WYJĄTKOWOŚĆ „TUNELU”

Twórcy „Tunelu” postanowili dać technologii binauralnej zupełnie nową i prawdziwą szansę. Zamiast posiłkować się sztuczną głową czy oprogramowaniem postanowili wyposażyć aktora grającego głównego bohatera w mikrofony douszne i odegrać cały scenariusz w żywych, prawdziwych lokacjach, z aktorami i obiektami w rzeczywistym i naturalnym ruchu. Bez cięć, montażu dźwięku czy jakichkolwiek dźwiękowych dogrywek.

To dzięki takiemu rozwiązaniu „Tunel” brzmi tak organicznie, prawdziwie i sugestywnie. Jest rzeczywistym, a nie wykreowanym światem, którego centralnym punktem staje się główny bohater i słuchacz. Zakładając słuchawki, stajemy się w „Tunelu” w sensie dosłownym… prywatnym detektywem Rafałem Kryńskim!

Nie boimy się tego powiedzieć: nie było do tej pory słuchowiska tak realistycznego, mocnego w wyrazie i tak angażującego odbiorcę. Wierzymy jako Twórcy w to, że „Tunel” będzie na rynku słuchowisk projektem wyjątkowym i początkiem słuchowiskowej rewolucji…

Do usłyszenia!